Blog
w koło Macieju
zetjot
33 obserwujących 4102 notki 1458752 odsłony
zetjot, 16 lipca 2017 r.

Zamiast elit, motłoch KODowski i UBywatelski

291 6 0 A A A

Polska doświadczyła, w ciągu zaledwie paruset lat niebywałego rozwoju od epoki barbarzyństwa do demokracji szlacheckiej wzorowanej na republice rzymskiej, dzięki specyficznemu, trudnemu do skrótowego ujęcia zbiegowi okoliczności, dzięki któremu uformował się pewien instynkt wolności politycznej skojarzony do tego ze świadomością i umiejętnością współpracy, czego owocem był specyficzny ustrój polityczny i unia polityczna z Litwą.


Te kilkaset lat świadczy o niebywałym tempie rozwoju, ale też o wybujałym, grożącym uwiądem, nie osadzonym dostatecznie mocno w instytucjach, a następnie w psychice poszczególnych jednostek zasobie osiągnięć i wartości, co groziło  ich szybką utratą w razie zawirowań. W tak krótkim czasie I Rzeczpospolita nie stworzyła dostatecznie silnej i rozwiniętej sieci instytucji, które by były odporne na zawieruchy dziejowe. W pewnym sensie doszło do inflacji osiągnięć, przerostu ambicji indywidualnych, które mogłaby powstrzymać elastyczna, odporna na zakłócenia sieć wartości reprezentowana w instytucjach. Ten brak doprowadził do utraty wolności w w.XVIII. Silny instynkt wolności okazał się niewystarczający, bo i sam też przemienił się w samowolę.

Ten sam brak instytucji społecznych, który przekladał się w sposób oczywisty na brak charakteru poszczególnych jednostek dał się odczuć nie tylko w anarchii życia w w.XVIII. Widać ten efekt i obecnie w braku suwerennych, samodzielnych i intelektualnie uposażonych elit, gdyż elity zostały wymordowane w trakcie okupacji niemieckiej i sowieckiej. Po kraju grasuje motłoch KODowski i Ubywatelski, który mentalnie powrócił do epoki przedpiastowskiej. Czysta recydywa (neo)pogaństwa.

Opublikowano: 16.07.2017 18:26. Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 18:35.
Autor: zetjot
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Deda Ja posługuję się modelami konkretnymi, opartymi na znanej mi bezpośrednio zeczywistości...
  • Prosżę skontrować mój model przy pomocy swojego konkretnego modelu konkurencyjnego....
  • Trudno mi jako czlowiekowi urodzonemu w KK to ocenić, bo ogląd ze środka jest często...

Tagi

Tematy w dziale Społeczeństwo